Hlavní obsah

Volební sezóna: Fiala je soft populista, Babiš kovaný

Českou republiku čeká pět měsíců stupňující se předvolební kampaně. O tom, co na ni bude mít zásadní vliv, diskutovali v novém pořadu Novinek Volební sezóna marketingová expertka Anna Shavit, bývalý ministr spravedlnosti Jan Kalvoda a publicista Luděk Staněk. Výsledek sněmovních voleb podle nich tentokrát nerozhodnou jen peněženky voličů, ale i vývoj ve světě.

Volební sezóna: Věrohodnost stran povadlaVideo: Novinky

Článek

Pokud na Ukrajině zavládne mír, ztratí tím koalice Spolu svoje nejvýraznější téma. Problémem všech politických stran pak podle Kalvody je, že se z nich vytratila věrohodnost.

Předvolební průzkumy všech agentur se už celou řadu měsíců shodují: vítězem voleb do Sněmovny bude hnutí ANO s více než 30 procenty voličů, koalice Spolu skončí druhá a osloví okolo 20 procent lidí. Pořadí dalších politických stran se může lehce měnit: na třetí místo se až v posledních týdnech vyhoupla SPD, která jde do voleb ve spojení s Trikolorou, PRO a Svobodnými, čtvrtí by byli Starostové se zhruba 11 procenty. Okolo pěti až šesti procent se pohybují Piráti, Stačilo! a Motoristé.

Jestli něco může toto pořadí narušit, bude to předvolební kampaň. Její ostrý start předpokládá publicista Luděk Staněk zhruba v červenci. Marketingová expertka Anna Shavit však nesouhlasí. „To hlavní se odehraje v září. Kampaň bude přes léto mnohem více na sociálních sítích. Organizovat kampaň v létě nejde. Uvidíme, zda se něco rozběhne v květnu nebo červnu,“ předpokládá.

V rozhodování voličů bude podle bývalého ministra spravedlnosti a předsedy ODA Jana Kalvody hrát roli důvěryhodnost politických stran. „A já mám pocit, že věrohodnost všech politických stran, které jsou teď v soutěži, povadla. Slibují soustavně něco, co neplní,“ poznamenal.

Fiala je „soft populista“, říká Kalvoda

Zklamání v tomto ohledu přinesla podle jeho názoru i vláda Petra Fialy (ODS), která měla nakročeno k resuscitaci politiky. Místo toho podle něj Fialův kabinet vládne jako „soft populista“. „Který zákonitě s tvrdým populistou, jako je ANO, prohraje,“ dodal Kalvoda.

„Volič odpustí své politické straně úplně všechno, ale neodpustí ji, pokud nejde za svým programem. Potom ztrácí smysl. A to se děje v této zemi opakovaně, nejen vládní koalici. Už není možné vystačit si s „antibabišovským“ vektorem,“ přisadil si.

Koalici Spolu podle něj u značné části společnosti pomohl jasný postoj k válce na Ukrajině, který zaujala hned po vypuknutí v roce 2022. S tím souhlasí i Shavit. „Pokud se přihodí mír na Ukrajině, tak to vezme Spolu poslední téma,“ míní.

Vláda podle Staňka udělala chybu, že se nepokusila o vlastní resuscitaci zhruba před dvěma lety, kdy už bylo jasné, že její preference padají dolů. „Měla v půlce volebního období vyházet exemplárně čtyři ministry, říct, že odteď to bude lepší,“ poznamenal.

Problémem všech stran je však absence nových tváří. „Do politiky se lidé moc nehrnou. Většina politických stran je naprosto personálně vyprázdněná. To vidíme u Spolu, kde se lidi neustále opakují, i u ANO, kde těch lidí, kteří chtějí být s Andrejem Babišem v jedné politické straně/firmě, ubývá,“ poznamenal Staněk.

Kalvoda vzpomněl, jak v roce 1991 nevěřil bývalému českému emigrantovi z Ženevy, že tehdejší Česká národní rada je „nejlepší parlament na příštích 30 let“. Ve stávající situaci by svůj postoj přehodnotil.

Čtyři diskutující z různých sfér u jednoho stolu rozebírají aktuální dění před volbami do Poslanecké sněmovny. Volební sezóna vychází na Novinkách a v podcastových aplikacích.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám