Hlavní obsah

Polákům východním, kterým hrozí vyhubení, se v ostravské zoo narodila mláďata

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Ostravská zoologická zahrada zaznamenala další úspěch. Kriticky ohroženým asijským ptákům, polákům východním, se totiž narodila mláďata. Ve volné přírodě jich odhadem žije už jen necelá tisícovka, proto je narození mladých velmi důležité pro zachování tohoto druhu na naší planetě. Ostravská zoo chová poláky východní přes deset let, za tu dobu se zde podařilo odchovat „jen“ šest mláďat.

Kriticky ohroženým polákům východním se v ostravské zoo narodila mláďataVideo: Zoo Ostrava

Článek

Nyní to tedy vypadá, že současný pár těchto vzácných potápivých kachen, který vloni ostravská zahrada získala v rámci mezinárodní spolupráce z nizozemské zoo v Amsterdamu, odchová dalších šest mladých.

„Samice snesla začátkem května sedm vajec a snůšku po celou dobu inkubovala. Přestože si pro hnízdo vybrala klidné místo v porostu, voliéru jsme pro jistotu uzavřeli, aby měli vzácní poláci na hnízdění klid,“ uvedl inspektor chovu Vojtěch Bonczek.

Dodal, že chovatelé mohli pozorovat samce, jak plave na vodě a hlídá. „Byl připraven vyprovodit vetřelce, který by se příliš blízko přiblížil k hnízdu,“ popisoval Bonczek s tím, že 8. června už samice vodila šest mláďat.

Foto: Zoo Ostrava, Enrico Gombala

Ostravská zoo se pyšní šesti mláďaty vzácných poláků východních.

Poláci východní obývají v ostravské zoo Voliéry ptáků Tibetu a Číny, konkrétně průchozí voliéru nazvanou Nížiny východní Číny. V celém komplexu pěti voliér představují nejvzácnější ptačí druh, který je v přírodě ohrožen vyhubením. Jejich voliéra je ale v současnosti nadále pro návštěvníky uzavřená.

„My jsme ji chtěli otevřít už v pondělí 23. června, avšak zjistili jsme, že samice ústřičníka velkého snesla v bezprostřední blízkosti chodníku tři vejce. Protože jsme se v minulosti ještě nikdy mláďat ústřičníků nedočkali, tak chceme samici dopřát klid a voliéra nadále zůstává uzavřená,“ vysvětlil Bonczek.

Foto: Zoo Ostrava, Enrico Gombala

Samice ústřičníka velkého také snesla vejce.

Chovatelé proto prosí návštěvníky o trpělivost. „O podívanou na vzácné ptačí druhy lidé nepřijdou, všechny je možné sledovat zvenku. Kromě poláků východních a ústřičníků velkých zde pobývají i tenkozobci opační, morčáci bílí nebo špačci čínští,“ upozornila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

V evropských zoo žije 232 poláků východních

Polák východní patří mezi potápivé kachny. Jeho domovem je oblast východní Asie. Hnízdí v jihovýchodním Rusku a severovýchodní Číně, na zimoviště poláci přelétají do jižní Číny, severního Vietnamu a východní Indie.

Tuto vzácnou kachnu objevil estonský přírodovědec německého původu Karl Ernst von Baer. Zbarvení samců a samic je shodné, samci mají ovšem žlutě zbarvené okolí duhovky. Poláci se živí vodními rostlinami a drobnými vodními bezobratlými, za kterými se potápí. Ve volné přírodě jich žije necelá tisícovka. Za jejich prudkým poklesem výskytu stojí turismus, ničení mokřadů a lov.

Foto: Zoo Ostrava, Enrico Gombala

Mláďata vzácných poláků východních se mají k světu.

„Udržet stabilní a geneticky pestrou záložní populaci v lidské péči je proto pro zachování tohoto druhu na Zemi zcela zásadní. V rámci Evropy je polák východní chován ve 33 institucích v celkovém počtu 232 jedinců. Ve zhruba třetině zoo se rozmnožuje,“ shrnula mluvčí ostravské zoo.

Související témata:
Polák východní

Výběr článků

Načítám