Hlavní obsah

PŘEHLEDNĚ: Za co smí ordinace žádat poplatky

7:48
7:48

Poslechněte si tento článek

Co není zakázáno, je dovoleno. Tím se řídí české zdravotnictví, pokud jde o poplatky za péči, už mnoho let a zákonodárci se ke zpřehlednění nemají. Postupně si tak lidé zvykají na placení za dřívější termín u specialisty, za soukromý pokoj v nemocnici nebo třeba za výběr konkrétního lékaře či sestry a ptají se, k čemu jim vlastně je zdravotní pojištění. Lékař nemůže poplatky podmínit ošetření, stejně tak ale pacient nemá vždy absolutní nárok na vše zdarma.

Foto: Envato Elements

Ilustrační snímek

Článek

Je registrace k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi či jinému ambulantnímu specialistovi bezplatná?

Ano. Každý občan České republiky má Listinou základních práv a svobod zaručenou bezplatnou péči v rámci veřejného zdravotního pojištění, což zahrnuje i zaregistrování se k lékaři a poskytování péče v základním rozsahu. Lékař ale musí mít smlouvu s pojišťovnou, u níž je pacient registrován.

Pokud lékař přesto registrační poplatek žádá a pacient ho odmítne zaplatit, nemůže jej lékař poslat jinam. Porušuje tím smlouvu s pojišťovnou.

Může lékař žádat poplatek za objednání mimo ordinační dobu?

Možné to je. Nic to nezakazuje ani nereguluje. Ordinace si proto říkají o různé částky za přijetí mimo pojišťovnami garantovanou ordinační dobu.

„Samotný poplatek za vyšetření mimo ordinační dobu není automaticky v rozporu se smluvními podmínkami, bylo by ale nezbytné posoudit konkrétní okolnosti případu,“ uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Nelegální je, pokud lékař zkasíruje pacienta nejen za ošetření mimo ordinační dobu, ale i za provedený výkon, který si pak vykáže k proplacení i zdravotní pojišťovně. Pacient si toto jednání může prověřit v aplikaci své pojišťovny, kde je výpis toho, co za něj uhradila.

Je legální nabízet za poplatek přednostní termín vyšetření?

Je to na hraně. Explicitně zakázáno to zatím není v případě, že pracoviště nabízí objednání mimo běžnou ordinační dobu, která je jinak vyhrazena pro pojištěné a ti jsou ošetřeni „bezplatně“, tzn. na pojišťovnu.

Někde drží během týdne pro platící osoby sloty, díky čemuž jim zaručí ošetření v řádu dnů či nejvýše týdnů, zatímco neplatící si počkají kvůli přetlaku i měsíce.

Část ordinací ale na sloty nehledí. Je proto vhodné si před zaplacením stovek až tisíců korun za přednostní termín ověřit na webu ordinace, zda ošetření ve vybraný čas nezasahuje do běžné ordinační doby. Případně na to upozornit pojišťovnu.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že takový postup popírá zásadu, podle níž mají být lidé ošetřováni a vyšetřováni dle závažnosti svého stavu, nikoliv podle toho, zda platí. Objednání pacienta a určení termínu jeho přijetí je součástí hrazené péče.

Pokud na vyšetření nepřijdu a nedám to lékaři včas vědět, může po mě chtít peníze?

Může. Vyhrazený čas mohl nabídnout někomu jinému a vykázanou péči dostat uhrazenou od zdravotní pojišťovny. Takto nemá nic. Žádná legislativa tomu nebrání, pacient ale musí být o takovém režimu předem informován a musí s ním předem souhlasit. Některé ordinace to řeší smluvně, to znamená, že pacient při registraci podepíše souhlas s pravidly ordinace. Ta mohou zahrnout i případnou pokutu za absenci bez jakékoliv omluvy.

Bez dřívějšího souhlasu pacienta to není vymahatelné.

Je poplatek za návštěvu pohotovosti v nemocnici nebo na poliklinice povinný?

Ano. Aktuálně výše regulačního poplatku je 90 korun a je to jediný poplatek, který se při návštěvě pohotovosti (vč. zubní) vyžaduje. Pokud je stav pacienta tak vážný, že musí být hospitalizován, částka je mu odpuštěna.

Regulační poplatky se netýkají sociálně slabé skupiny, například lidí v hmotné nouzi, klientů domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem, kteří nemají žádný příjem, anebo by jim z něj po zaplacení ubytování a stravy nezbylo ani 15 procent. Výjimku mají také děti umístěné do zařízení ochranné nebo ústavní výchovy, nebo třeba děti svěřené do pěstounské péče.

Můžu odmítnout roční nebo půlroční poplatek za balíček „nadstandardních služeb“?

Rozhodně ano. A podle zdravotních pojišťoven i resortu zdravotnictví to nesmí mít vliv na to, aby vám ordinace poskytla péči v rozsahu plně hrazeném z veřejného zdravotního pojištění.

Lékaři balíček zpravidla nabízejí jako alternativu ke službám hrazeným z pojištění. „Rozhodnutí o tom, zda chce, či nechce využít nabízené (nehrazené) služby, musí být vždy plně na straně pacienta,“ uvádí VZP.

Jako nadstandard se nabízí například „komfort čekárny“, objednávání na přesný čas, výběr lékaře a sestry nebo třeba služby recepce. V porodnici je to třeba parkování zdarma, občerstvení pro doprovod u porodu nebo nonstop telefonické konzultace s porodní asistentkou. Některé ordinace zahrnují do nadstandardu to, že je lékař k zastižení kdykoliv na osobním čísle, samotné telefonické konzultace ale mohou být v některých případech propláceny i z pojištění.

Co mi hrozí, když nadstandard odmítnu?

Nic. Každý pacient se může svobodně rozhodnout, zda má o služby nad rámec veřejného zdravotního pojištění zájem, nebo ne. Nelze takovou platbu žádat jako povinnou, pokud má ordinace smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Jestli tak někdo postupuje, je vhodné to ohlásit své pojišťovně a žádat prověření.

Jak z ceníku ordinace poznám, co mi kryje zdravotní pojištění?

Ceník by měl obsahovat jen ty položky, které pojištění nepokrývá. Ordinace totiž nemůže chtít zaplatit něco, co už má hrazeno. Obezřetnost je však na místě a při pochybnostech může poradit pojišťovna. Byť ani to nemusí být jednoznačné.

Může se totiž stát, že to, co má jako „bezplatnou“ službu nasmlouváno s pojišťovnou jeden specialista, jiný mít nemusí. To znamená, že to, co je v jedné ordinaci zdarma, mohou v sousední chtít zaplatit, a to zcela legálně a oprávněně. A právě v tom tkví nepřehlednost celého systému.

Také se může stát, že pojišťovna platí konkrétní medicínský výkon jen za určitých podmínek a ve vybrané situaci. Ve všech ostatních případech pak lékař může chtít opět zaplatit po pacientovi. Například když člověk absolvoval komplexní preventivní vyšetření a dožaduje se ho znovu ještě předtím, než bude mít opět zdarma nárok.

Zpoplatnit si ordinace mohou také nejrůznější např. výpisy ze záznamů (administrativu) nebo vyšetření potřebná pro řidičák, zbrojní průkaz apod.

Co platí pojišťovna v každém případě?

Výlohy za ošetření na pohotovosti nebo záchrannou službu (s výjimkou regulačního poplatku). Preventivní prohlídky u praktického lékaře, zubaře či gynekologa v pravidelných intervalech. Dále registraci k těmto odbornostem i poskytovanou péči, která je ze zdravotního hlediska potřebná a důvodná.

Krytá je rovněž registrace k ambulantním specialistům (třeba kardiologům, kožním lékařům a pod.), pokud mají smlouvy s pojišťovnami, stejně jako jimi poskytnutá péče v základním rozsahu.

Má-li ordinace smlouvy se zdravotními pojišťovnami, musí pacienta ošetřit i bezplatně, byť jen v základním rozsahu.

Je možné si doplatit jen použití lepšího materiálu nebo zdravotnického prostředku?

Zatím ne. Je možné dostat bezplatně na pojišťovnu ošetření, anebo si naopak kompletně zaplatit lepší služby - tedy práci lékaře, materiál i použitá léčiva. Doplatit si jen za použití jiného materiálu, třeba lepšího implantátu prsu nebo kvalitnější oční čočky, zákon neumožňuje.

Návrh pravicové ODS a TOP 09 na legalizace tohoto modelu s tím, že by si pacient doplatil jen částku, o kterou by lepší materiál stál víc než hrazená varianta, poslanci nedávno odmítli.

U koho můžu žádat o prověření nebo si stěžovat?

U své zdravotní pojišťovny nebo krajského úřadu, který ordinacím uděluje povolení k poskytování péče na jeho území. V některých případech se lze obrátit i na úřad ombudsmana.

U zubních ordinací nebo jiných specializací, které nedělají na pojišťovnu, lze dát podnět finanční správě, která kontroluje cenotvorbu. Vždy je ale nutné podrobně doložit všechny doklady včetně účtenek a komunikace.

Související témata:

Výběr článků

Načítám